top

Mézről

A házi méhek a virágok nektárjából gyűjtik a méz alapanyagát majd a kaptár hatszögletű lépsejtjeiben tartalék táplálékként raktározzák el. A kaptárban dolgozó méhek a szárnyukkal keltett légárammal párologtatják el a felesleges vizet, és teszik sűrűbbé, tartósabbá a mézet.

MézA tömény mézben nem képesek az élesztők és a mikroorganizmusok elszaporodni, így ez a cukros oldat nem romlik meg. Egy évad alatt a tél átvészeléséhez szükséges mennyiség többszörösét is képesek begyűjteni. A méz a méhek tápláléka. Virágok nektárjának, növényi nedveknek a méhek által átalakított terméke.

Az ember a mézet az ősi időktől fogva gyűjtötte és eleinte mint csemegét, később mint fontos táplálékot, végül mint gyógyterméket használta, illetve használja. Mai ismereteink alapján a méz közel 70-féle gyógyhatással bír. A méz kiváló szénhidrátforrás, mely gazdag ásványi anyagokban, tartalmaz vitaminokat, szerves savakat, illóolajokat és fontos enzimeket. Rendkívül magas az enzimtartalma is, és ez okozza a jelentős antibiotikus sajátosságát. Az enzim tartalma adja a legértékesebb részét a méznek! Sajnos 40 °C hőmérsékleten megindul a lebomlásuk.

A modern világunkban létfontosságú, mert alig van már élelmiszer amiből az emberi szervezet pótolhatná ezt a létfontosságú anyagot a szervezet és a sejtek működéséhez. A lépes mézben lévő viasz és propolisz fokozza a méz hatékonyságát nyálkahártya-gyulladások, illetve immungyengeség esetén. Legjelentősebb felhasználási köre: szívbetegségek (szívgyengeség), gyomorhurut, légcsőhurut, endokrin-mirigy bántalmak (elégtelenség), sebek kezelése.

Ellenjavallt: cukorbetegség, pajzsmirigy túltengés, az agyalapi mirigy túlműködése, allergia és gyomorsav-túltengés esetén.

Forrás: Wikipédia – A szabad enciklopédia


A mézben található cukrok közül a legjelentősebbek az egyszerű cukrok, mint a szőlőcukor (glükóz) és a gyümölcscukor (fruktóz). Ezek együttesen mintegy 90%-át teszik ki a méz szárazanyag tartalmának. A kristályosodás tulajdonképpen attól függ, hogy az egyes cukrok milyen arányban találhatóak meg az adott mézben, a szőlőcukor ugyanis elősegíti a kristályosodást, a gyümölcscukor pedig csökkenti azt. Az akácmézben nagyobb mennyiségben van gyümölcscukor, mint a vegyes virágmézben, így sokkal tovább marad folyékony. Akkor se ijedjen meg, ha kikristályosodott az otthon tárolt méz, a kristályosodás ugyanis nem jelenti egyben a méz megromlását. Melegítsen egy edényben maximum 40 fokosra vizet (az fölött ugyanis az értékes hatóanyagok megsemmisülnek),  majd állítsa bele a mézzel teli üveget. Rövid időn belül újra folyékony állapotba kerül.

  domainLAKÓPARK beta